A zsindelytető alkalmazása komoly múltra tekint vissza, a zsindely pedig még ma is az egyik legnépszerűbb anyag a tetőfedésben. Nézzük meg, mik azok az információk, amikkel feltétlenül tisztában kell lennünk a zsindelytető megismeréséhez!
Mi az a zsindelytető?
A zsindelytető eredetileg fenyőfából készült, de előfordult, hogy bükkből, tölgyből vagy adott esetben gesztenyefából állították elő. Magyarországon körülbelül a 19. század közepéig volt eredeti formájában igazán népszerűnek mondható tetőfedési forma a zsindelyezés, ám mivel az akkori tetőjavítás még nem volt annyira kiforrottnak mondható, mint a mai, ezeknek a zsindelytetőknek jóval kisebb volt az élettartama is, mint mostani utódaiknak, melyek sokkal professzionálisabb körülmények között készülnek. A modern zsindelytető alapanyagai között többféle újdonság is fellelhető. A zsindelytető hordozórétege manapság oxidált bitumen és üvegfátyol, és míg a zsindely alsó része kvarchomok hintéssel vagy pedig fóliakasírozással készül, a felső réteg színes ásványi zúzalékból tevődik össze.
A zsindelytető előnyei
Mindenképpen a zsindelytető mellett szól az az érv, hogy a zsindely az egyik legegyszerűbben felszerelhető tetőfedő anyag, hiszen rendkívül könnyedén vágható, illeszthető és rögzíthető. Ugyancsak a zsindelytető előnyös tulajdonságai között említhetjük azt is, hogy viszonylag kevés karbantartást igényel, és hogy jelenleg a zsindely az egyik legköltségtakarékosabb tetőfedő alapanyag a piacon. Mindemellett pedig a legtöbb zsindelytető tűzbiztossága is magasfokúnak nevezhető.
A zsindelytető hátrányai
Sajnos az még ma, a korszerűbb javítási technikák ellenére is elmondható, hogy a fém-, cserép- és palatetők hosszabb élettartammal rendelkeznek, mint a zsindelytető. Ehhez negatív tényezőként az is hozzáadódik, hogy a zsindely nem bizonyul túlságosan ellenállónak akkor, ha az épület elhelyezkedési régiójában rendszeres jelleggel dúlnak nagyobb szelek. Egy durvább, agresszívebb szél sajnos viszonylag könnyen megtépázhatja vagy akár le is szakíthatja a zsindelyt.
Hol használható a zsindelytető?
Mielőtt a zsindelytető mellett raknánk le a voksunkat, nem árt tudnunk, hogy a zsindelyezésre a klasszikus módon lécezett tetők alkalmatlanok, ugyanis a zsindely kizárólag százszázalékosan száraz és sima felületre helyezhető fel. A zsindely alapvetően íves vagy tagolt tetők kialakításánál használható rendkívüli hatékonysággal, ennek oka elsősorban az, hogy remekül hajlítható.